Geografická poloha a podnebí

Publikoval on June 24, 2014 in Irsko, Podnebí | Comments Off on Geografická poloha a podnebí

Geografická poloha a podnebí

Irsko má většinou nížinatý povrch, pahorkatiny nalezneme v blízkosti pobřeží. Na východě se rozprostírá pohoří Wicklow Mountains. Nejvyšší horou je Carrauntoohil s výškou 1041 m nad mořem, která se nachází v pohoří Macgillycuddy´s Reeks.

V Irsku najdeme mnoho nádherných jezer, mezi které patří Lough Allen, Lough Dere a Lough Ree. Všechny tři leží na řece Shannon, která se vine v délce 386 kilometrů.

Krajina Irska je z velké části pokryta loukami a pastvinami, které doplňují listnaté stromy a četná rašeliniště.

Podnebí

Díky mírnému oceánskému podnebí jsou v Irsku teplá léta a mírné zimy. Golfský proud má vliv také na místní vegetaci. Roste zde například vegetace, která je typická pro středomořské oblasti. Nalezneme zde vavříny, myrty nebo planiky. Tyto rostliny bychom jen stěží hledali v podobných oblastech se stejnou zeměpisnou šířkou. Golfský proud má největší vliv na západním pobřeží. Směrem do vnitrozemí vliv proudění oslabuje.

Průměrná roční teplota dosahuje okolo 9 oC. V zimě příliš často nemrzne, průměrná teplota je 5 oC, zatímco teploty v létě přesahují 15 oC.

Roční úhrn srážek v Irsku se pohybuje v rozmezí od 800 do 2800 mm. Nejvíce prší v zimních měsících. Naopak nejméně srážek spadne na začátku léta. Sníh v Irsku většinou nebývá, průměrná doba sněhové pokrývky je přibližně od 5 do 24 dní.

Celoroční průměrná doba slunečního svitu se pohybuje v rozmezí od 1 400 do 1 700 hodin. Na jeden den tak připadá 3 – 4 hodiny slunečního svitu. To znamená, že přes polovinu roku je nad Irskem zatažená obloha.